0

چگونه کرونا توجه به مزیت‌های تردمیل را عیان کرد؟ هایپرجیم

photo 2020 11 10 11 43 27 —
بازدید 134

تا قبل از دسامبر 2019 که نخستین بار ویروس کرونا (کووید 19) در شهر ووهان چین به بدن اولین انسان سرایت کرد، تمام مردم دنیا زندگی عادی خود را انجام می‌دادند و تغییر محسوسی در سبک زندگی آن‌ها رخ نداده بود. اما با همه‌گیری یا به‌اصلاح پاندمی این ویروس مرگ‌بار، به‌طور کلی شیوه زندگی تمامی جوامع در سرتاسر جهان تغییر یافت و به‌نوعی شرایط زندگی برای انسان سخت شد. البته این تغییر و تحولات مزیت‌هایی هم داشت، به‌عنوان مثال با کمتر شدن مسافرت‌ها و رعایت موارد بهداشتی از سوی مردم، آمار مرگ‌ومیر ناشی از تصادفات و امراض دیگر کمتر شد و منابع طبیعی زمین نیز نفسی تازه کردند. در این میان محصولات بهداشتی، شوینده‌ها، محلول‌های ضدعفونی کننده و دستگاه‌های تنفسی اهمیت فراوانی پیدا کردند. یکی دیگر از تجهیزاتی که اهمیت آن دوچندان شده و قابلیت‌هایش بیشتر از پیش نمایان شد، تردمیل بود. البته تا پیش از شیوع کرونا نیز مشتریان بی‌شماری برای خرید تردمیل در فروشگاه‌های بزرگ تجهیزات ورزشی مثل فروشگاه هایپرجیم حاضر می‌شدند، چراکه بسیاری از مردم کماکان مشکلات ناشی از ورزش در فضای باز مانند آلودگی، سردی و گرمی هوا را داشتند؛ حتی زمان کافی برای رفتن به باشگاه‌های ورزشی را نیز نداشتند. هرچند تردمیل باشگاهی در اکثر باشگاه‌های ورزشی هم وجود دارد. اما با همه‌گیری کرونا، افرادی که در فضای باز یا در باشگاه‌های ورزشی تمرین می‌کردند، مجبور به ترک فعل خود شدند؛ چراکه تمامی باشگاه‌های ورزشی به حالت تعطیل یا نیمه‌تعطیل درآمدند و ورزش در فضاهای باز عمومی نیز بسیار پرریسک شد. در اینجا بود که احساس نیاز شدیدی به انواع تردمیل علی‌الخصوص تردمیل خانگی ایجاد شد. تاریخ و آمار خرید تردمیل در فروشگاه هایپرجیم نیز، صحت این ادعا را تأیید می‌کند. لازم به ذکر است که تردمیل باشگاهی هم فروش خود را از دست نداده و در این مدت برخی از مشتریان خاص فروشگاه هایپرجیم مثل ورزشکاران حرفه‌ای و افراد سنگین‌وزن که تردمیل خانگی مناسب آن‌ها نیست، اقدام به خرید تردمیل از این دسته نیز کرده‌اند؛ ناگفته نماند که قیمت تردمیل در نمونه‌های باشگاهی بیشتر از تردمیل خانگی است. درمجموع بهتر است ابتدا با انواع تردمیل آشنا شده و در نهایت به مزیت‌های آن خصوصاً در زمان کرونا پرداخت، پس توجه شما را به ادامه یادداشت جلب می‌کنم.

photo 2020 11 10 11 43 28 —

تردمیل و انواع آن

تردمیل را به‌جرئت می‌توان جزو مهم‌ترین تجهیزات ورزشی دانست، چراکه همواره کارشناسان و مربیان ورزشی پیاد‌ه‌روی و ورزش دو را یک ورزش پایه می‌دانند و انجام آن قبل از هر نوع حرکت تمرینی را جهت گرم کردن بدن توصیه می‌کنند؛ خصوصاً در زمان شیوع کرونا که برای تقویت سیستم تنفسی و ریه‌ها بسیار مناسب است. وظیفه اصلی تردمیل نیز کمک به انجام این ورزش در کمترین فضای ممکن و تا زمان و مسافت دلخواه است. انواع تردمیل را در یک دسته‌بندی کلی می‌توان به دو دسته بدون موتور و موتوردار تقسیم کرد که قیمت تردمیل در نمونه‌های بدون موتور ارزان‌تر است. در ادامه می‌توان انواع تردمیل را در نمونه‌های موتوردار به دو گروه تردمیل باشگاهی و تردمیل خانگی تقسیم کرد. از میان این دو نوع نیز، قیمت تردمیل در نمونه‌های خانگی ارزان‌تر از تردمیل باشگاهی است. علت آن نیز کم بودن ظرفیت تردمیل خانگی و به تبع آن، ضعیف بودن موتور و بدنه‌اش می‌باشد. دلیل کم در نظر گرفتن این پارامتر در کارخانه‌های تولیدکننده تردمیل خانگی، عدم نیاز به بیشینه وزن قابل‌تحمل بالا برای آن است، زیرا استفاده‌ کنندگان از تردمیل خانگی مشخص هستند و تنها کافیست تا وزن سنگین‌ترین عضو خانواده کمی از ظرفیت دستگاه کمتر باشد. اما حداکثر وزن قابل‌تحمل تردمیل باشگاهی باید بیشتر از این‌ها در نظر گرفته شود، چراکه وزن مراجعه کنندگان به باشگاه‌های ورزشی مشخص نیست و عدم توجه به این نکته ممکن است به‌قیمت خرابی تردمیل باشگاهی تمام شود. لازم به ذکر است که فروشگاه هایپرجیم هر دو نوع تردمیل خانگی و باشگاهی را ارائه کرده و به فروش می‌رساند. با معرفی اجمالی تردمیل و انواع آن سعی شد که بهتر با این ابزار ورزشی پرکاربرد آشنا شوید تا در ادامه مزایا و قابلیت‌هایش نمایان‌تر شوند.

photo 2020 11 10 11 43 28 2 —

مزیت‌های تردمیل در زمان کرونا

به‌طور کلی بروز و ظهور کرونا بسیاری از افراد جوامع مختلف را مجبور به خانه‌نشینی کرده که از کودکان گرفته تا بزرگ‌سالان بر اثر این خانه‌نشینی و به تبع آن کم‌تحرکی، با معضل چاقی مواجه شده‌اند؛ طوری که بررسی محققان دانشگاه تربیت مدرس نشان می‌دهد که طی یک سال اخیر، کرونا باعث افزایش چاقی 8 درصدی دانش‌آموزان شده است. در نتیجه ورزش و تحرک در خانه، از تأکیدات همیشگی این محققان بوده و همواره خانواده را به انجام حرکات ورزشی در خانه توصیه کرده‌اند. اما قاعدتاً انجام حرکات ورزشی در اکثر خانه‌ها با مشکل محدودیت فضا مواجه است. بنابراین از اصلی‌ترین مزیت‌های تردمیل در این دوران همین موضوع می‌باشد، چراکه به‌راحتی دویدن یا پیاده‌روی را در کمترین فضای ممکن فراهم می‌کند. اما این تنها مزیت تردمیل نبوده و امروزه با پیشرفت تکنولوژی، تولیدکنندگان قابلیت‌های فراوانی را به این وسیله ورزشی پرکاربرد افزوده‌اند. یکی از این قابلیت‌ها، تغییر شیب است که اکثر انواع تردمیل‌ آن را دارا می‌باشند؛ با خرید تردمیل مجهز به شیب برقی یا دستی و به‌کمک این مزیت می‌توانید تنوع تمرینی خود را گسترده‌تر کرده و علاوه‌بر پیاده‌روی و دویدن بر روی سطح صاف، به‌نوعی ورزش کوه‌نوردی را نیز تجربه کنید. لازم به ذکر است که اکثر تردمیل‌های موجود در انبارهای فروشگاه هایپرجیم قابلیت‌ تنظیم شیب را دارا می‌باشند. البته از آنجایی که وجود چنین قابلیتی در یک تردمیل، نیازمند سیستمی جداگانه شامل جک و در انواع برقی موتور مجزا و کلید تنظیم درجه آن است؛ وجود آن قطعاً بر روی قیمت تردمیل تأثیر خواهد گذاشت. یکی دیگر از مزیت‌های تردمیل که بیشتر در نمونه‌های خانگی آن نمایان است، قابلیت تاشوندگی برخی از مدل‌هایش است؛ زیرا بعضی از متقاضیان استفاده خانگی با محدودیت فضا برای استقرار دائمی تردمیل مواجه‌اند که این نوع تردمیل‌ها مشکل آن‌ها را حل کرده‌اند. تنها کافیست تا پس از هر بار استفاده، دستگاه را جمع کرده و در گوشه‌ای با کمترین اشغال فضا قرار داد. در این نوع تردمیل‌ها نیز به دلیل وجود جک برای جمع کردن دستگاه، قیمت تردمیل کمی تفاوت می‌کند. از برنامه‌های تمرینی ازپیش‌تعیین‌شده موجود در حافظه بعضی از تردمیل‌ها نیز نباید به سادگی گذشت، علی‌‌الخصوص در تردمیل‌های خانگی که نیاز استفاده‌کنندگان از آن‌ها به مربی تمرینی را مرتفع کرده‌اند. به‌کمک مانیتور دستگاه و منوی کاربری که دارد به‌راحتی می‌توان به این برنامه‌ها دسترسی داشت. نمایشگر تردمیل‌ها عموما اطلاعات مهمی ازقبیل سرعت، مسافت، کالری، زمان و ضربان قلب را هم، در هر لحظه نمایش می‌دهند تا کاربر از وضعیت تمرینی و جسمانی خود مطلع باشد. برای اندازه‌گیری ضربان قلب نیز، اکثر انواع تردمیل مجهز به حسگرهایی بر روی دسته‌های خود هستند که از طریق دستان ورزشکار، نبض او را می‌گیرند.

photo 2020 11 10 11 43 27 —

جدا از امکانات ذکر شده، برخی از تردمیل‌ها مجهز به ابزارهای تمرینی دیگری مثل ویبراتور، دمبل، پایه درازنشست، دسته شنا، کش ایروبیک و مسگری نیز هستند تا به‌نوعی با خرید تردمیل یک باشگاه ورزشی را به خانه خود ببرید. درمجموع با توجه به موارد ذکر شده، می‌توان این نتیجه را گرفت که تردمیل خود یک مزیت ویژه محسوب می‌شود؛ اما تا قبل از شیوع کرونا آن‌طور که باید‌ وشاید به آن توجه نشده بود.

https://hypergymco.com/

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *