اخبار دیگران

اطلاعاتی جامع در خصوص قالب فلزی و قیمت آن

قالب فلزی بتن در واقع قالب ها یا ظرف هایی فلزی هستند که می توانند ثابت یا موقت باشند. از این قالب های فلزی برای نگهداری بتن خیس و میلگردها استفاده می شود. در واقع می توان گفت که قالب بندی بتن بخش زیادی از هزینه های اجزای بتنی ساختمان و ساخت و اجرای اسکلت های بتنی را به خود اختصاص می دهد.

یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت ساختمان بتن است که از مصالح درشت و سیمان مایع تشکیل می شود و کاربرد آن در ساختمان به عنوان یک اتصال دهنده می باشد.

این نوع قالب دارای ویژگی های زیادی است که مهمترین آن ها این است که باعث افزایش سرعت ساختمان سازی و کاهش زمان ساخت می شود. پس برای پروژه های که باید در مدت کوتاهی به پایان برسند استفاده کردن از قیمت قالب فلزی بتنی یک انتخاب بسیار خوب می باشد.

قالب فلزی بتنی دارای مزایای زیادی می باشد که مهمترین آن ها عبارتند از:

-استفاده مجدد

-حمل و نقل آسان

-قابلیت جمع شدن

-انبار کردن راحت

d1 —

دلایل اهمیت قالب فلزی در صنایع مختلف

قالب فلزی بتنی از اهمیت زیادی در پروژه های عمرانی برخوردار است. چون دارای مقاومت و استحکام خیلی خوبی است. به علاوه آنکه این نوع قالب ها از متریالی ساخته می شوند که باعث به حداقل رسیدن چسبندگی به دیواره های قالب می شود که همین مساله موجب عدم خوردگی قالب می شود پس طول عمر این قالب ها نسبت به قالب های دیگر بیشتر می باشد.

معمولا قالب های فلزی با انواع داربست مورد استفاده قرار می گیرند. ولی در واقع آنچه بیشتر از همه ی این مسائل تاثیر زیادی در کیفیت قالب های فلزی بتنی دارد چگونگی نصب آن ها می باشد؛ چون دقت و توجه در نصب این نوع قالب ها است که باعث تداوم آن ها می شود.

انواع قالب فلزی

قالب فلزی انواع مختلفی دارد که برای مانع یا حصار، سنگفرش ها، دیوارها، پیاده روها، مخصوص برای پل ها، تونل، ستون ها، مخصوص ساختمان ها و … با توجه به پروژه ها انتخاب می شوند‌.

در واقع انواع قالب های فلزی عبارتند از:

-قالب فلزی بتن برای سنگفرش

در ساخت قالب های فلزی بتن برای سنگ فرش از فولاد کربن استفاده می شود. این قالب ها بهترین گزینه برای سنگفرش کردن خیابان، اتوبان ها، محوطه بارگیری هواپیما، باندهای هواپیما و مناطق تاکسی رو می باشد.

-قالب های فلزی بتن مانع یا حصار

در ساخت این نوع قالب فلزی از فولاد کربن ضخیم استفاده می شود و مخصوص سلیقه های منحصربفرد و خاص است. این نوع قالب برای مکان های کوچک و فضاهای آزاد طراحی و ساخته شده است. در هر قسمت برای سخت شدن بتن و شکل دادن آن به شیوه ی دلخواه با قفل به هم متصل می شوند. هیچ نوع مهاربند فرعی به این قالب ها وصل نشده است پس برای عبور و مرور کارگران هیچ مانعی وجود ندارد.

-قالب فلزی بتن برای آب رو کنار خیابان و جدول

قالب های فلزی قابل استفاده برای آب رو کنار خیابان و جدول با توجه به قابلیت جمع شدن می توانند برای هر ابعادی قابل تغییر باشند.

-قالب فلزی بتن پیاده رو

قالب های فلزی پیاده رو به خاطر دوام چندبرابر و مقاومت بالای آن ها از فولاد کربن ساخته می شوند. اندازه طولی این قالب ها ده فوت و در قسمت میخ چوبی گاوه دارای فرورفتگی هستند. این قالب ها دارای قابلیت جمع شدن هستند که باعث راحتی در انبار و حمل و نقل می شود‌. برای ساخت سازه های بادوام و محکم در هر ده فوت تنها دو میله چوبی مورد نیاز است.

اصلی ترین دلایل برتری قالب فلزی بتن

قالب فلزی بتن یکی از پرکاربردترین و مناسب ترین متریال و لوازم برای ساختمان سازی به حساب می آید و معمولا در ساخت و اجرای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در بنای ساختمان برای چیدن دیوار و ساخت سایر قسمت ها بتن مورد استفاده قرار می گیرد. ساخت بتن در اشکال و اندازه های گوناگون بدون قالب یک کار نسبتا سختی می باشد و معمولا افراد را زود خسته می کند به همین خاطر از دوران قدیم تا حالا قالب های مختلفی برای ساختن بتن استفاده شده است که قالب بتنی آجری و قالب بتنی چوبی یکی از آن ها به حساب می آیند. ولی هر کدام از این قالب ها بر خاطر عوامل مختلف زود دچار آسیب و شکستگی می شدند ولی قالب های فلزی به آسانی دچار شکستگی یا آسیب نمی شوند به همین خاطر شرکت های متعددی اعم از گروه صنعتی و بازرگانی مدرن سازان به ساخت قالب فلزی بتن اقدام کردند.

علت تفاوت قیمت قالب بتن در شرکت های مختلف

 تفاوت قیمت قالب بتن در شرکت های مختلف علت های متعددی دارد که بعضی از آن ها عبارتند از:

۱-اولین علت می تواند استفاده از ورق های باشد که برای ساخت این قالب ها استفاده می شود. این ورق ها دارای جنس های مختلف و قیمت های مختلفی می باشند.

۲-یکی دیگر از علت های این اختلاف قیمت ها استفاده از نیروهای ماهر و کیفیت قالب ها است. مسلما شرکت های که از نیروهای متخصص و ماهر برای ساخت این قالب ها استفاده می کنند نسبت به شرکت های که از کارگران معمولی کمک می گیرند محصول آن ها دارای کیفیت فوق العاده تری می باشد و قیمت آن ها نیز بیشتر است.

۳-کنترل هزینه ها و استراتژی مجموعه نیز از دیگر عوامل این اختلاف قیمت ها است. شاید شرکتی این توانایی را داشته باشد که در حالی که از نیروهای متخصص استفاده می کند هزینه های اضافی و سربار را به خوبی کنترل کند و با همان هزینه ها تا حدودی تولید خود را بیشتر کند و در نهایت قیمت تمام شده کالا را کاهش دهد.

ساخت قالب فلزی بتن کاملا تخصصی است

از آنجایی که بتن یکی از مصالح اصلی و مهم ساختمان ها به حساب می آید پس استفاده از قالب ها برای تهیه بتن خیلی مهم است. باید برای این کار حتما از قالب های فلزی که به شیوه ی کاملا مهندسی و تخصصی ساخته شده اند استفاده شود. در حال حاضر شرکت های زیادی در زمینه ساخت این قالب ها مشغول فعالیت هستند و در شکل ها و اندازه های مختلف این قالب های فلزی بتن را تهیه می کنند. با این وجود برای ساخت قالب فلزی محدودیت خاصی وجود ندارد. نکته مهم و قابل ذکر این است که برای اطمینان خاطر از کیفیت قالبی که تحویل می گیرید بهتر است آن را از یک شرکت با تجربه و معتبر که دارای سابقه کاری بالای است سفارش دهید.

d2 —

لوله داربست چیست؟

به طور کلی از لوله داربست برای ایجاد یک سازه فلزی استفاده می شود. در واقع استفاده از این سازه به این خاطر است که پیمانکاران و کارگران به آسانی بتوانند به نقاط دشوار و سخت ساختمان دسترسی داشته باشند.

همانطور که می دانیم ساختمان ها در متراژهای مختلفی ساخته می شوند به همین خاطر به لوله داربست با اندازه بزرگتر و کوچکتر نیاز می باشد. در ساخت این لوله ها از فولاد سیاه رنگ استفاده می شود. لوله ها با استفاده از بست داربست به همدیگر متصل می شوند.

انواع لوله داربست و وزن لوله داربست

لوله داربست با وزن و ضخامت مختلف ساخته می شوند که پرکاربردترین آن ها لوله داربست های چهارده کیلویی و هفده کیلویی هستند که اکثرا برای کارهای ساختمانی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. طول تمام لوله های که در کارخانه ساخته می شوند شش متر است که در صورت نیاز افراد می توانند آن ها را افزایش یا کاهش دهند. افراد اگر به لوله داربست بیشتر از شش متر نیاز داشته باشند می توانند با استفاده از بست داربست دو لوله را به هم وصل کنند و اگر به کمتر از شش متر نیاز داشته باشند می توانند آن را به کمک دستگاه برش لوله به سایز مورد نیاز خود برش دهند.

قیمت لوله داربست به چه چیزی بستگی دارد؟

قیمت لوله داربست به عوامل زیر بستگی دارد:

۱-جنس لوله داربست

۲-ضخامت لوله داربست که رایج ترین آن ها دارای ضخامت دو و دو نیم میلیمتر است.

۳-وزن لوله داربستی که به سایز و ضخامت لوله داربست بستگی دارد.

۴-سایز لوله داربستی که مشخص کننده اندازه قطر خارجی و قطر داخلی لوله داربستی است.

شرایط استفاده از لوله داربست

برای کار در ارتفاع لوله های داربست بهترین و مناسب ترین انتخاب ممکن می باشند. با استفاده از بست داربست می توان لوله ها را برای ارتفاعات متعدد تنظیم کرد. نکته ای که اهمیت زیادی دارد این است که در هنگام استفاده از داربست قرار است از چه تجهیزاتی استفاده کنید و همچنین شرایط فنی آن تجهیزات به چه صورت است؛ مثلا برای جک سقفی شما می توانید از لوله درزدار استفاده کنید ولی اگر قرار باشد که داربست های فلزی از یک ارتفاع مشخص بالاتر بروند و فشار زیادی به آن ها وارد شود این لوله ها به طور چشمگیری استحکام مکانیکی آن ها کاهش می یابد پس امکان استفاده از آن ها وجود ندارد.

ایمنی داربست به چه چیزی بستگی دارد؟

قطعا شما به عنوان پیمانکار یا کارفرما همانگونه که در انتخاب لوله داربست و میزان کیفیت آن حساس هستید، همان اندازه نیز ایمنی داربست و حفظ جان و سلامتی کارکنان و کارگران در اولویت است. پس برای پروژه های ساختمانی و صنعتی بزرگ از افرادی برای این کار استفاده می شود که دوره آموزش داربست بندی را گذرانده اند و با نحوه بستن لوله داربست به طور کامل آشنایی دارند و بلد هستند. کارگران و پیمانکاران برای بالا بردن سطح ایمنی خود هنگام کار در ارتفاع می توانند از انواع کمربندهای ایمنی استفاده کنند. از دیگر مواردی که ایمنی داربست را مشخص می کند نحوه بستن و یا اجرای داربست است.

اجزای لوله داربست

لوله داربست دارای اجزای مختلفی است که عبارتند از:

۱-لوله های سرتاسری

۲-لوله های زیر تخته ای

۳-ستون داربست

۴-لوله های قطری

۵-لوله های شمعی

۶-قید

۷-قید دیواره درگاهی

انواع لوله داربست

داربست ها دارای انواع مختلفی هستند که عبارتند از:

۱-داربست چکشی ستاره

این داربست ها از پایه های قائم و مهارهای افقی تشکیل شده اند.

مزایای استفاده از این داربست ها عبارتند از:

-راحت باز و بسته شدن

-عدم نیاز به کارگر ماهر

-عدم نیاز به آچار

-آسانی در جابجایی و انتقال

-نیاز به مهاربندی در ارتفاع های زیاد

۲-داربست مثلثی

این نوع داربست از فریم های به شکل مثلث تشکیل شده است که به شیوه نر و ماده به هم وصل شده اند. مزایای استفاده از این نوع داربست عدم نیاز به کارگر ماهر و باز و بسته کردن آسان است.

۳-داربست چکشی کاسه ای

این نوع داربست ها دارای مهارهای افقی و پایه های قائم هستند. مزایای استفاده از این نوع داربست ها عبارتند از:

-عدم نیاز به مهاربندی در ارتفاع های زیاد

-قابلیت توسعه در پلن

-قابلیت استفاده در داربست بندی نمای ساختمان

d3 —

میان بولت پلاستیکی چیست؟

میان بولت پلاستیکی در واقع قطعاتی بسیار کارآمد و مقرون به صرفه برای آب بند کردن سازه های بتنی متعدد مانند مخازن بتنی و استخر هستند. این قطعات در سایزهای مختلفی تهیه و مونتاژ می شوند. این قطعات پلاستیکی و پرکاربرد برای عبور بولت در قالب بندی مورد استفاده قرار می گیرند و دارای قطعات زیر هستند:

۱-لوله آجدار پلاستیکی

۲-مخروطی میان بولت

۳-رابط میان بولت

۴-استاپر تی

۵-استاپر یو

مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این قطعات پلی وینیل کلراید می باشد به همین خاطر هیچ نوع واکنشی را با بتن و سازه های بتنی انجام نمی دهند. از اصلی ترین و مهمترین مزایای استفاده از این میان بولت های پلاستیکی، پیشگیری از خارج شدن شیره بتن از داخل قالب های بتن ریزی است. در واقع این قطعه به پیمانکار امکان صددرصدی آب بندی دیوار را می دهد.

قیمت میان بولت پلاستیکی آب بند

مهمترین و اصلی ترین فاکتوری که قیمت این قطعه را تحت تاثیر قرار می دهد نوع مواد اولیه ای می باشد که در ساخت آن استفاده می شود‌. میان بولت های پلاستیکی در حال حاضر پرکاربرد ترین و ارزان ترین نوع هستند که در بیشتر پروژه ها قابلیت استفاده از آن ها وجود دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا