اخبار دیگران

10 اشتباه رایج باغداران گردو و نحوه جلوگیری از بروز آنها چیست؟

۱۰ اشتباه رایج باغداران گردو و نحوه جلوگیری از بروز آنها چیست؟

باغداران گردوی با تجربه میدانند چگونه و چه رقمی را در باغشان بکارند. که بالاترین بهره وری را در باغ برای آنها به همراه داشته باشد. همچنین آنها نکات مهم در نگهداری از باغ گردو را رعایت میکنند تا باغی سالم و پربار داشته باشند. کارشناسان باغداری و کشاورزی ما در نهالستان پالیز در این بخش 10 اشتباه مهم و رایج باغداران گردو را مورد بررسی قرار داده و نحوه جلوگیری از بروز این مشکلات را ارائه داده اند:

عدم مطابقت نهال گردو با شرایط آب وهوایی و اقلیمی باغ

باغداران نام برخی از ارقام نهال گردو را میشناسند. و فکر میکنند این ارقام برای کاشت در تمامی مناطق مناسب اند. اگرچه اکثر درختان گردو دارای مقاومت مناسبی در برابر ناملایمات از جمله سرما و گرما خواهند بود. اما انتخاب رقم با حداکثر سازگاری در باغ میتواند به افزایش بهره وری در باغ و همچنین عدم سوختن درختان کمک کند. مطابقت ارتفاع از سطح دریا؛ شرایط آب وهوایی و اقلیمی؛ میزان رطوبت و خشکی؛ حداقل و حداکثر دما و احتمال سرمازدگی در فصل بهار و پاییز از مهم ترین فاکتورهای مورد بررسی پیش از احداث باغ گردو میباشد. ما در سایت پالیز کلیه اطلاعات مربوط به سازگاری ارقام نهال گردو در هر منطقه و شهر را مورد بررسی قرار داده ایم.

نهال گردو پایه پیوندی یا بذری

باغداران گردو فکر میکنند نهال‌های پایه بذری از پیوندی بهتر است. درحالیکه خرید نهال گردو پایه پیوندی دارای مزایای زیادی برای باغداران خواهد بود. از جمله قدرت باردهی بیشتر؛ عمر اقتصادی بالاتر؛ کیفیت محصولات بهتر؛ محصول دهی هرساله و منظم و… . اگرچه قیمت نهال گردو با پایه بذری نسبتا کمتر است. اما بازگشت سرمایه و سودآوری ارقام نهال گردو پیوندی بسیار بیشتر از بذری میباشد.

کاشت نهال دیگر در باغ گردو

باغداران اغلب علاقه مند به کاشت سایر ارقام نهال میوه در باغ گردوی خود میباشند. اما لازم است توجه داشته باشید؛ برخی از ارقام درختان میتوانند در عملکرد سایرین اثرات منفی بگذارند. حتی برخی از ارقام گردو نیز به علت ناسازگاری در عملیات گرده زایی؛ محصول دهیشان با اختلال مواجه میشود. یعنی ممکن است درختان به باردهی نرسند. اغلب توصیه میشود در باغ گردو؛ رقم نهال دیگری نکارید. فقط نهال گردوی اصلی و رقم گرده زای سازگار باید در باغ کاشته شوند. برای آگاهی از رقم گرده زای سازگار با هر رقم میتوانید به بخش اطلاعات محصول در سایت پالیز مراجعه فرمایید.

وجود حشرات و حیوانات

برخی از حشرات و حیوانات دشمنان طبیعی درخت گردو به حساب میایند. برای مثال سنجاب‌ها علاقه زیادی به گردو دارند. و حضور آنها در باغ باعث از بین رفتن محصول خواهد شد. از این رو با شناخت دشمنان طبیعی و حشرات و آفات درخت گردو؛ آنها را از باغ دور کنید. ما در سایت پالیز مهم ترین آفات درخت گردو و روش مبارزه با آنها را مورد بررسی قرار داده ایم.

images 1667727789 — باغداران گردو

بی توجهی به جنس خاک

برخی از باغداران گردو بدون توجه به جنس خاک و میزان عناصر موجود در خاک اقدام به کاشت نهال گردو میکنند. لازم است بدانید بی توجهی به آزمایش خاک در میزان استفاده از کودهای شیمیایی و آلی و همچنین نحوه و میزان آبیاری درختان اثرات منفی میگذارد. برخی از خاک‌ها به علت جنسشان آب را به سرعت رد میکنند. و درختان نیاز آبی بیشتری خواهند داشت. اسیدی و یا بازی بودن خاک در رشد درختان اختلال وارد میکند. همچنین استفاده از کودهای شیمیایی و آلی بدون آگاهی از نیاز خاک ممکن است باعث افزایش و یا کاهش آنها و در نتیجه بروز اختلال در رشد درختان بشود. برای کسب اطلاع از نحوه آزمایش خاک؛ مقاله ای تحت همین عنوان را در سایت پالیز مطالعه فرمایید.

عدم زهکشی مناسب

همانطور که میدانید خاک در همه بخش‌های زمین یکسان نیست. و باید پیش از کاشت نهال گردو با شخم زنی و ترکیب بخش‌های مختلف با یکدیگر؛ خاک تمام باغ یکدست شود. پس از انجام این فعالیت‌ها باید یک نمونه از خاک به روش توصیه شده در سایت پالیز؛ برداشته و از شرایط خاکی خود آگاه شوید. زهکشی مناسب خاک به رشد بهتر ریشه و دریافت اکسیژن کافی کمک میکند. همچنین ریشه کمتر در معرض بروز بیماری‌های قارچی و… قرار میگیرد.

آزمون آب

آزمایش آب یکی از مراحل مهم پیش از احداث باغ گردو است. که متاسفانه کمتر مورد توجه قرار میگیرد. آزمایش آب میزان شوری و ph و املاح معدنی موجود در آب را مشخص میکند. برای مثال اگر آب شوری بیش از حد داشته باشد؛ باید در عملیات آبیاری تغییراتی را اعمال نمایید.

روش آبیاری

آیا میدانید آبیاری به روش صحیح میتواند در افزایش باردهی باغ تا 2 برابر تاثیرگذار باشد؟ اغلب باغ های گردو به روش غرقابی و یا قطره ای آبیاری میشوند. استفاده از آبیاری قطره ای مزایای زیادی دارد. از جمله؛ افزایش راندمان آبیاری؛ کاهش مصرف آب؛ جلوگیری از رشد علف هرز در مسیر آب؛ پیشگیری از عدم توازن در آبیاری؛ ممانعت از شسته شدن املاح معدنی در مسیر آب؛ عدم حرکت شوری خاک به انتهای باغ میشود. همچنین اینکه با آبیاری قطره درخت دچار تنش‌های آبیاری قرار نخواهد گرفت.

خطای رایج در آبیاری

یکی از مهم ترین خطاها در هنگام آبیاری این است که باغداران علاقه مند هستند؛ پس از اتمام آبیاری؛ شاخه و برگ‌ها و طوقه را نیز آبیاری کنند. آنها فکر میکنند با این کار به تمیزی و شادابی برگ و طوقه کمک میکند. درحالیکه این باور کاملا غلط است. لازم است بدانید مرطوب شدن طوقه حتی در هنگام آبیاری ممکن است باعث بروز بیماری‌های عفونی و قارچی در طوقه شود. از این رو باغداران حرفه ای در اطراف طوقه کمی خاک میریزند تا این اختلاف ارتفاع، مانع از خیس شدن طوقه شود.

عدم پاکسازی کامل خاک

یکی دیگر از اشتباهات رایج باغداران پیش از احداث باغ گردو؛ عدم پاکسازی کامل زمین میباشد. یعنی اگر در زمین شما گیاهان زراعی و یا درختان دیگری رشد نموده اند. پیش از کاشت نهال گردو باید به طور کامل پاکسازی شده و اثرات آنها را از بین ببرید. چراکه باقیماندن برخی از این پوشش‌های گیاهی در خاک ممکن است مانع از رشد ریشه در خاک شود.

images 1667727820 — باغداران گردو

جمع بندی

با کاشت و نگهداری صحیح از باغ گردو؛ شما باغداران محترم میتوانید بهترین و پرسودترین باغ گردو را احداث نموده و از محصول دهی سالیانه آنها بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه کاشت؛ پرورش و نگهداری از باغ‌های گردو شما باغداران محترم میتوانید سایر مقالات ما را در سایت پالیز به آدرس https://paliznahal.ir/مطالعه فرمایید.

نهالستان پالیز بزرگترین مرکز فروش نهال گردو در شمال غربی کشورمان میباشد. این مرکز با مدیریت جناب آقای سعید قاسمی دارای مدارک رسمی از جمله شناسنامه معتبر؛ گواهینامه رسمی؛ مجوز از موسسه ثبت نهال و بذر و تاییدیه از جهاد کشاورزی میباشد.

نهالستان پالیز به همراه ارقام نهال گردوی خود شناسنامه رسمی؛ گارانتی 2 ساله؛ کارت سلامت و گواهی عاری از آفات ارائه میدهد.

برای ارتباط با مشاوران ما در نهالستان پالیز شما باغداران محترم میتوانید به صورت رایگان و از طریق تماس تلفنی، آنلاین و حضوری با ما در تماس باشید.

شماره تماس : واحد پشتیبانی و فروش نهالستان پالیز ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۸ – ۰۹۱۴۴۵۰۱۰۰۷

آدرس دفتر : آذربایجان غربی، میاندوآب، خیابان ۲۴ متری فرهنگیان شرکت پالیز

آدرس گلخانه : آذربایجان غربی، شهرستان میاندوآب، کمربندی شمالی، میدان ولایت، اتوبان ولایت

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا