0

نکات مهم در عکاسی کودکان

عکاسی کودکان —
بازدید 175

یک صاحب آتلیه کودک به دلیل اینکه اغلب با قشری سروکار دارد که دائماً پرهیاهو بوده و فعالیت‌های غیرقابل‌پیش‌بینی از خود بروز می‌دهند، باید از صبر و حوصله بالایی برخوردار باشد. از طرفی با سبک‌های و ژست‌های مختلف متناسب با این سن برای پدیدآوردن پرتره‌های قدرتمند آشنا باشد. امروزه بسیاری از افراد عکس آتلیه کودک خود را در انواع فضاهای آنلاین منتشر می‌کنند، اما با نگاهی به نمونه کارهایشان متوجه عکس‌هایی خشک و بی‌احساس که عاری از شخصیت و انرژی فردی کودک است را از آنها مشاهده می‌کنیم. این عکس‌ها هیچ نشاط و شادابی دوران کودکانه‌ای را با خود به همراه ندارند و از موقعیت مکانی ارزنده‌ای نیز برخوردار نیستند. بهترین آتلیه کودک قادر است، فضاهایی متناسب با روحیات مختلف کودکان را ارائه نموده و به مدد لوازم جانبی خود فرصت‌هایی استثنایی را برای گرفتن تصاویری ناب فراهم نماید.

عکاسی کودکان —

معرفی انواع نکات مهم و لازم‌الاجرا در عکاسی کودکان:

امروزه بسیاری از والدین به دنبال یک آتلیه کودک خوب برای ثبت تصاویری واقعی از مراحل مختلف رشد کودک خود از شیرخوارگی تا نوباوگی و کودکی هستند. ولی برای یافتن آن با چالش‌های فراوانی روبرو می‌شوند، زیرا فقط تعدادی از این فعالان عکاسی کودک به نکات ارزنده این حوزه آشنایی کامل دارند. بدین ترتیب نمی‌توان به هر عکس آتلیه کودک موجود در فضای مجازی اعتماد نمود، بلکه باید آتلیه کودکی را یافت که پرسنل آن به‌تمامی نکات در خصوص عکاسی از کودک اشراف کامل داشته باشند. این نکات شامل سه بخش مجزا مانند نکات فنی، نکات روان‌شناختی و عناصر پیش‌زمینه است که در صورت آشنایی عکاسان با آنها، عکس‌هایی روشن، دارای فوکوس کامل و مهارت‌های لازم تهیه می‌شود. در ادامه به این نکات بیشتر می‌پردازیم تا شما نیز اگر به این حوزه علاقه‌مند هستید، اطلاعاتتان در این مورد ارتقا یابد.

عکاسی کودکان 2 —

نکات فنی مهم در زمان عکاسی کودکان:

نکات فنی که متخصصان یک آتلیه کودک باید بدان توجه نمایند، بیشتر بر تنظیم نور، زاویه دوربین و اطلاعات مربوط به نوع تنظیمات عکس است. به مدد این اصول تصاویری واقعی‌تر و ملموس‌تر پدید می‌آید که بسیار دلپذیر و جذاب هستند.

 • ایجاد نور مناسب و تا حد امکان طبیعی:

در عکاسی کودک نورپردازی‌های غیرمعمول جایی ندارد و بیشترین بهره از نور طبیعی است. ازاین‌رو نیازی به پروژکتورها و نورپردازی‌های نبوده تا تصویری واقعی‌تر ایجاد شود. وجود یک پنجره برای تابش نور ملایمی از بیرون یا یک دکوراسیون در فضای آزاد می‌تواند از نشانه‌های یک آتلیه کودک خوب تلقی شود.

عکاسی کودکان 3 —

 • هایلایت کردن سوژه:

بهترین آتلیه کودک در ایجاد ایده‌ها توانمند است. از این ایده‌های جدید می‌توان به هایلایت کردن سوژه و استفاده از باریکه‌های نور برای پدیدآوردن یک حالت تاریک و روشن جذاب نام برد. با این ترفند قسمت‌های روشن برجسته‌تر و بخش‌های تیره در تاریکی بیشتر فرو می‌روند.

 • پر کردن قاب با قسمت‌های مهم:

عکاسان حرفه‌ای همیشه سعی می‌کنند، قاب عکاسی خود را به بخش‌هایی اختصاص دهند که ازنظر بیننده جذابیت بصری بیشتری دارد. با این هدف از برش دادن عکس در قاب دوربین هراسی نداشته، بدین ترتیب با حذف قسمت‌های غیرضروری قاب را از موارد باارزش‌تر پر می‌کنند.

 • استفاده از تکنیک زوم:

یک عکاس آتلیه کودک باتجربه می‌داند که در عکاسی کودکان آنچه بیشتر از همه مهم بوده، صورت و قسمت‌هایی از گردن است. در صورت تمایل به نمایش اندام کودک نیز می‌توان تا قسمت زانوها به‌پیش رفت و از نمایش بقیه بخش‌های بدن اجتناب نمود.

 • نقض قوانین ترکیب‌بندی:

در قوانین ترکیب‌بندی همیشه تکیه‌بر قرار دادن سوژه در مرکزیت تصویر است، اما در عکاسی کودک باید به نقض این قانون برای رسیدن به تصاویری جذاب پرداخت. بدین ترتیب با محو کودک از مرکز، تصاویری لطیف‌تر از کودکان پدید می‌آید.

 1. نکات روان‌شناختی مهم در زمان عکاسی کودکان:

نکات روان‌شناختی به اصل مهم برقراری ارتباطی سازنده با کودک اشاره دارند. در سایه این ارتباط مؤثر تعاملی عالی با کودک برقرارشده، بدین ترتیب در حین پروسه عکاسی شاهد همکاری بیشتر کودک با عکاس هستیم.

 • عادت دادن کودک به دوربین:

امروزه تعداد زیادی عکس آتلیه کودک را در فضاهای آنلاین مشاهده می‌کنیم، اما فقط تعدادی از آنها به موفقیت در رشته هنری خود رسیده‌اند، زیرا فقط تعدادی از آن‌ها به اصول روان‌شناختی مانند عادت دادن کودک به دوربین قبل از عکاسی آشنا بوده و بدان پایبند هستند. فقط به خاطر داشته باشید، اگرچه این فرآیند ممکن است، زمان‌بر باشد، اما درنهایت سبب گرفتن عکس‌هایی کاملاً زیبا و ماندگار می‌شود.

 • هم‌سطح شدن با قد کودک:

فعالانی که در بهترین آتلیه کودک کار می‌کنند، به حتم می‌دانند، عکس‌هایی که از ارتفاع گرفته می‌شوند، جذابیت عکس‌های هم‌سطح را ندارند. ازاین‌رو در زمان عکاسی سعی می‌کنند، قد خود را هم‌سطح کودک نموده تا با این ترفند دوربین هم‌سطح چشمان کودک قرار گیرد.

 • هدایت چشم بیننده به سمت کودک،

برای آنکه در تصویر چشم بیننده در هر حالت به سمت کودک داخل عکس مایل شود، باید از دیگر حاضرین درخواست شود تا در ژست خود به سمت کودک مایل شده یا به وی خیره شوند. البته از خم و نزدیک شدن سرهای حاضرین به سمت کودک نیز غافل نشوید تا تصویر کیفیت موردنظر را به دست آورد.

عناصر پیش‌زمینه و پس‌زمینه در زمان عکاسی کودکان:

اگر صاحب یک آتلیه کودک در شمال تهران هستید، باید به عناصر پس‌زمینه و پیش‌زمینه نیز واقف باشید تا عکس‌های شما نهایت کیفیت و خلاقیت را ارائه دهد. در این راستا تکنیک ‌های فوکوس، لایه‌بندی و … به‌خوبی برای رسیدن به هدف کمکتان می‌کنند.

 • حذف پس‌زمینه و پیش‌زمینه:

یک آتلیه کودک خوب قادر است با تبحر کامل با استفاده از بالاترین حد دیافراگم روی لنز خود یا به‌کارگیری لنزهای بیشتر هر نوع جزئیاتی را از تصویر محو نموده و تنها تمرکز را بر روی سوژه متوجه سازد.

 • بیان دو داستان در یک قاب:

یکی از رازهای به تصویر کشیدن یک پس‌زمینه جذاب بیان دو داستان مرتبط در یک قاب مشترک است. بدین ترتیب عکاس در عین واحد به شرح دو اتفاق در عکس خود که در حال رخ دادن بوده، می‌پردازد و بدین ترتیب بیننده را تا لحظاتی طولانی‌تر در تصویر خود غرق می‌نماید.

سخنی در پایان:

یکی از سایت های خوب در زمینه ی معرفی آتلیه ها از جمله آتلیه کودک،آتلیه عروس،عکاسی صنعتی،بارداری و … ؛سایت آگهی رایگان شهر 24 میباشد که شما در این وبسایت میتوانید با آرامش خاطر این خدمات دهندگان را در نزدیکی محل سکونت خود و یا کیفیت مورد نظر چیدا کرده و از خاطرات شیرین زندگی خودتان یادگاری ماندگار بجای بگذارید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *