اخبار دیگران

سیم بکسل با مغزی کنفی و پروپیلن

سیم بکسل ها به سبب تنوع بسیار بالایی که دارند با مشخصات مکانیکی خاص برای صنایعی خاص تولید شده و از این رو از جمله ادوات محبوب در لیفتینگ بار، در اتصالات صنعتی و حتی در برش سنگ در معادن محسوب می شوند.

فاکتور های بسیار متنوعی می توانند بر مشخصات مکانیکی سیم بکسل شامل مقاومت کششی سیم بکسل، انعطاف، مقاومت سایشی، مقاومت محیطی در برابر زنگ زدگی و مقاومت حرارتی تاثیر مستقیم داشته باشند.

بیش از 1000 ترکیب مختلف سیم بکسل با ساختار ها و مشخصات مکانیکی مختلف وجود دارند که در صنایع نفت و پتروشیمی، حفاری، آسانسوری، جرثقیل و تاور کرین، صنایع دریایی، معدن و سنگ و در لیفتینگ بار مورد استفاده قرار می گیرند.

یکی از مهمترین معیار هایی که بصورت مستقیم بر روی کیفیت عملکرد و انعطاف سیم بکسل ها تاثیر می گذارد نوع مغزی سیم بکسل می باشد.

مغزی های بکار رفته در مرکز سیم بکسل را در کل در دو دسته اصلی سیم بکسل های مغز فولادی و سیم بکسل های مغز الیافی دسته بندی می کنند. البته الیاف غیر فلزی بکار گرفته شده در مغزی سیم بکسل نیز خود می تواند دارای تنوع بوده و از انواع طناب پلی پروپیلن، انواع طناب کنفی مصنوعی و طناب های سیزال در مغزی سیم بکسل استفاده می شود.

مقایسه کاربری مغزی های مختلف سیم بکسل

بدون تردید سیم بکسل های مغز فولادی دارای بالاترین میزان مقاومت کششی هستند که در ساختار بصورت IWRC مشخص می شوند.

در واقع سیم بکسل مغز فولادی در مغزی خود دارای یک سیم بکسل دیگر که اغلب دارای ساختار 7X7 می باشند. با وجود مقاومت کششی بسیار بالا سیم بکسل های مغز فولادی اولا انعطاف کمی دارند، گران قیمت تر از سیم بکسل های مغز الیافی هستند و میزان سایش بین لایه ای آنها نیز بالاتر است.

در میان سیم بکسل های مغز الیافی سیم بکسل های مغز کنفی دارای حداکثر میزان کاربری هستند. طناب کنفی از الیاف کاملا طبیعی به رنگ قهوه ای تولید شده و در تماس با آب به جذب آب می پردازد و از این رو اغلب برای کاربری های دریایی مناسب نیست.

از طناب کنفی در مغزی سیم بکسل حفاری، جرثقیل و آسانسوری استفاده بسیاری می شود. وزن سبک و مقاومت کششی مناسب از مشخصات این سیم بکسل صنعتی می باشد.

البته در برخی از کاربری ها بالاخص در کاربری های دریایی از سیم بکسل با مغزی سیزال یا مانیلا استفاده می شود که نوعی الیاف گیاهی با مقاومت کششی بالاست که در تماس با آب شور دریا مقاومت بسیار بالایی داشته و از پوست ساقه گیاه سیزال گرفته می شود.

استفاده از طناب پلی پروپیلن در مغزی سیم بکسل بالاخص برای کاربری های دریایی بسیار مرسوم می باشد.

سیم بکسل با مغزی پلی پروپیلن در تماس با آب دریا با جذب آب نمی پردازد و افزایش وزن ندارد. خود پلی پروپیلن که یک ماده مصنوعی و ساختگی از مواد پلیمری است بسیار سبک بوده و مقاومت کششی بسیار بالایی نیز دارد. سیم بکسل با مغزی پلی پروپیلن گاهی بصورت گالوانیزه گرم و گاهی بصورت گالوانیزه سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربری طناب های دریایی

در کاربری دریایی در اغلب موارد بالاخص زمانی که تماس با سطح آب وجود دارد قابلیت استفاده از سیم بکسل های فولادی وجود ندارد. در این موارد گاهی از سیم بکسل استنلس استیل و گاهی از طناب های دریایی استفاده می شود.

آب شور دریا دارای املاح و مواد معدنی بسیار زیادی بوده و قابلیت خورندگی بسیار بالایی دارد و از این رو حتی سیم بکسل استنلس استیل نیز در تماس با آب دریا در طولانی مدت دچار خوردگی می شود.

طناب های دریایی اغلب در دو نوع مختلف که شامل طناب های مصنوعی پلی پروپیلن و طناب های طبیعی سیزال و یا مانیلا هستند استفاده می شود.

طناب پلی پروپیلن دارای چگالی کمتری از آب دریا بوده و بر روی آب دریا شناور می شود که یکی از ایده آل ترین ویژگی ها در کاربری قایق ها و رفت ها و در کل کاربری دریایی است چرا که اولا رویت ان به سادگی انجام می شود و ثانیا در بین پره های قایق و کشتی گیر نمی کند.

طناب های مانیلا که در واقع از الیاف گیاهی در کشور و محموعه جزایر اندونزی تولید می شود و نام خود را نیز از پایتخت همین کشور گرفته است نوع دیگری از طناب های دریایی با مقاومت کششی بسیار بالا و البته مقاومت بسیار ایده آل در برابر تماس با آب خورنده دریا و همچنین در معرض نور خورشید و اشعه UV می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا