0

با اکتو در تست های بازیگری موفق شوید!

بازدید 40

بازیگری کار آسانی نیست و نیازمند تمرینات و مطالعه فراوانی است. شخصی که می‌خواهد بازیگر شود، باید در ابتدا مقدمات این حرفه را بیاموزد و این امر با شرکت در کلاس‌های بازیگری و انجام تمرینات مخصوص بازیگری میسر می‌شود. تمرینات بازیگری هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انجام می‌شوند.

تست بازیگری

فعالیت در تئاتر و سینما، در سال‌های اخیر رویای جوانان و نوجوانان بسیاری بوده است. در بین فیلدهای کاری مختلفی که در این هنرها وجود دارد، بازیگری از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار است.

بازیگری کار آسانی نیست و نیازمند تمرینات و مطالعه فراوانی است. شخصی که می‌خواهد بازیگر شود، باید در ابتدا مقدمات این حرفه را بیاموزد و این امر با شرکت در کلاس‌های بازیگری و انجام تمرینات مخصوص بازیگری میسر می‌شود. تمرینات بازیگری هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی انجام می‌شوند.

تمرینات بازیگری انفرادی شامل مواردی چون نرمش‌های بدنی خاص، تمرینات بیان، اتودهای انفرادی و فیلم گرفتن از آن‌ها، مطالعه کتاب‌های مخصوص بازیگری و کار با عضلات صورت می‌شود. اما این تمرینات زمانی مفید واقع می‌شوند اولاً به صورت علمی و دوماً در ترکیب با تمرینات گروهی انجام شوند.

مطالعه در زمینه بازیگری را فراموش نکنید!

بازیگرانی که مطالعه نمی‌کنند، حتی اگر سرشار از استعداد و غریزه بازیگری باشند، در بهترین حالت به یک تیپ‌ساز و ایفاکننده نقش‌های کوچک در سینما و تئاتر تبدیل خواهند شد.

برای درک احساسات و موقعیت‌های انسانی که یک شخصیت نمایشی ممکن است با آن‌ها درگیر شود، شما باید وارد عمق شوید و آن چیزی را که شخصیت تجربه می‌کند، با عمق وجودتان درک کنید. اگر این کار را نکنید، چگونه می‌خواهید خود را جای او قرار دهید؟ با اکت‌های خنده‌دار و میمیک‌های تصنعی و بیهوده؟

تحقیق درباره شخصیتی که قرار است نقش آن را ایفا کنید، یکی از مهم‌ترین گام‌های رسیدن به نقش است. اما گاهی اوقات پرس و جو و مشاهده هم چندان کافی نیست. چرا که دسترسی به عمیق‌ترین لایه‌های ذهن و احساسات یک انسان، آن هم انسانی که برساخته ذهن یک نمایشنامه نویس است، با صحبت با افراد شبیه به آن شخصیت ممکن نخواهد بود.

مطالعه کتابخانه‌ای و مطالعه تصویری، در برنامه روزانه بسیاری از بازیگران موفق و شناخته‌شده تئاتر و سینما قرار دارد. این مطالعه فقط محدود به خواندن کتاب‌های بازیگری و دیدن فیلم‌های برتر تاریخ سینما نمی‌شود، بلکه هر هنرمند سینما و تئاتر از جمله هر بازیگری، باید دانش و آگاهی خود را در فلسفه، جامعه شناسی، انسان شناسی، تاریخ، زبان و ادبیات و … گسترش دهد.

تماشای انواع فیلم و فیلم تئاتر از بزرگان سینما و تئاتر هم باید بخش لاینفکی از مطالعه تصویری یک بازیگر یا هنرجوی بازیگری باشد.

چگونه برای تمرین بازیگری گروه پیدا کنیم؟

برای حضور در تمرینات گروهی، در ابتدا شما باید یک گروه داشته باشید. زمانی که در شروع مسیر خود هستید و هنوز کسی شما رابه عنوان بازیگر یا هنرجوی بازیگری نمی‌شناسد، این کار چندان ساده نیست.

البته این کار چندان هم پیچیده نیست و شما صرفاً به محیطی نیاز دارید که افرادی مشابه شما در آن‌جا حضور داشته باشند. محیط‌هایی مثل هنرستان، دانشگاه هنر، آموزشگاه بازیگری یا یک فرهنگسرای محلی.

آموزش بازیگری

اگر دانش آموز یا دانشجوی رشته بازیگری در یک هنرستان یا دانشگاه هنر هستید، گروه شما می‌تواند متشکل از دانشجویانی باشد که برای آماده نگه داشتن ابزارهای بازیگری‌شان (بدن، بیان، حس) دور هم جمع شده‌اند و به تمرین موقعیت‌های نمایشی یا یک نمایشنامه خاص می‌پردازند.

گروه بازیگری همچنین ممکن است شامل هنرجویان یک کلاس بازیگری یا فرهنگسرا، یا گروهی از دوستان علاقه‌مند به این هنر باشد. در این گروه‌ها، هر شخص بخشی از کار را انجام می‌دهد و علاوه بر بازیگر، افرادی به عنوان نمایشنامه‌نویس، دراماتورژ، کارگردان، منشی صحنه، طراح نور، طراح لباس و گریم و دستیار کارگردان در آن فعالیت می‌کنند. هدف چنین گروه‌هایی معمولاً به اجرا رساندن یک نمایش در یک سالن یا جشنواره و یا ساختن یک فیلم کوتاه است.

در برخی از این گروه‌ها معلم یا مدرسی که در آموزشگاه یا فرهنگسرا تدریس می‌کند، وظیفه انتخاب متن و کارگردانی نمایش را خود به عهده می‌گیرد.

تمرین با چنین گروه‌هایی جزو مفیدترین گام‌هایی است که فرد می‌تواند در مسیر بازیگر شدنش انجام دهد. با این حال، چنین تمریناتی هم تا جایی کار می‌کنند. برای فعالیت به عنوان یک بازیگر حرفه‌ای، مسیر بسیار طولانی‌تری پیش پای شما قرار دارد.

حرفه‌ای شدن، یک قدم تا رویای بازیگری

برای تبدیل شدن به یک بازیگر حرفه‌ای، مسیری طولانی در پیش است. ابتدا به ساکن، یک بازیگر باید به خوبی تعالیم بازیگری را فراگرفته باشد و بتواند با استفاده از تکنیک‌ها و دانشی که طی سال‌های هنرجویی خود فراگرفته، و با استفاده از تجربه‌ای که از حضور در پروژه‌های دانشجویی یا کلاسی به دست آورده، نقشی که به او محول شده است را به بهترین نحو ممکن ایفا کند.

بازیگری یکی از رقابتی‌ترین حوزه‌های سینما و تئاتر است و بازیگران حرفه‌ای زیادی در آن فعالیت می‌کنند. این موضوع کار را برای یک بازیگر جوان و جویای نام، حتی سخت‌تر هم می‌کند. اما بازیگر شدن نشدنی و غیرممکن نیست!

شرکت در تست بازیگری یکی از راه‌هایی است که شما از طریق آن می‌توانید وارد عرصه بازیگری حرفه‌ای شوید. البته فراخوان‌های زیادی از سمت گروه‌های غیرحرفه‌ای و حتی کلاهبرداران منتشر می‌شود که آسیب‌های زیادی به همراه دارند.

شناسایی چنین گروه‌هایی کار سختی نیست. وظیفه شما به عنوان بازیگر، صرفاً بازیگری کردن است. اگر در جلسه مصاحبه، خواسته‌های غیر متعارفی از سمت برگزارکنندگان تست مطرح شد، آن جا را ترک کنید. این درخواست‌ها شامل پول، اسپانسر شدن، درخواست‌های غیراخلاقی و … است.

در صورت پذیرفته شدن در یک تست بازیگری، گروه تولید و تهیه باید با شما قرارداد ببندد و شما ملزم به پرداخت هیچ مبلغی نخواهید بود.

چگونه در تست بازیگری موفق شویم؟

بازیگر شخص خاصی است که در تست بازیگری شرکت می‌کند و در قالب شخصیت‌های مختلف، خود را بازتولید می‌کند. هر شخصیت ویژگی‌های خاص خود را دارد و بازیگر باید بتواند با استفاده از مطالعات و تجربیاتی که داشته، کاراکتری را که در تست بازیگری از او می‌خواهند، سریعاً بسازد و اتود بزند.

بازیگر باید با یک کارمند، فروشنده، تعمیرکار یا بازاریاب تفاوت‌های محسوسی داشته باشد و این تفاوت‌ها، در ویژگی‌های خاص یک بازیگر منعکس می‌شود. منظور این نیست که یک تیپ و استایل هنری می‌تواند شما را بازیگر کند، بلکه صحبت از این است که اگر شما بازیگر خوبی باشید، باید بازیگر هم به نظر برسید.

در غیر این صورت، بازاریابان و کارشناسان فروش هم توانایی بالایی در مهارت‌های ارتباط کلامی دارند، و بدن ورزشکاران هم بسیار آماده است. این ویژگی خاص، بسته به کاراکتر شخصی شما، هر چیزی می‌تواند باشد. از نوع خاص صحبت کردن گرفته تا عمق نگاه و دیدگاه شما نسبت به مسائل اجتماعی.

اعتماد به نفس بازیگر، یکی دیگر از مهم‌ترین مواردی است که در تست بازیگری به چشم می‌آید. سعی کنید در قالب یک شخصیت برنده وارد جلسه تست شوید و استرس هیچ چیزی را نداشته باشید. یا در این تست پذیرفته می‌شود، یا خیر. که در صورت پذیرفته نشدن هم فرصت‌های دیگری برایتان وجود دارد.

اکتو به عنوان پلتفرم جامع بازیگری در ایران، تلاش کرده است ملزومات شما از مقالات آموزشی و مسترکلاس‌ها گرفته تا کتاب و فیلم تئاتر را برای شما عزیزان علاقه‌مند به بازیگری، فراهم آورد. در صورت تمایل، می‌توانید actu.ir را در نوار جستجوی مرورگر یا شبکه‌های اجتماعی خود جستجو کنید تا در این مسیر، همگی همراه هم باشیم.

برچسب‌ها:,

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاهده بیشتر